спільний проект

League Design та Лавки Традицій

Картина

Крим. Морський краєвид

Михайло Алісов

полотно, олія,  60x97 см, кін. 1890-1910-ті

Як ви думаєте, море на цій картині тепле чи холодне?

А що якщо ви зробите крок на вологий пісок? Невеличкі хвилі розбиваються об каміння. Вдалині майоріє трохи розмитий силует гір.

Ще сучасники відмічали, що картини Михайла Алісова повні повітря, а морські хвилі виглядають настільки реальними, що від них не можна відвести очей. Його називають найкращим учнем Айвазовського. Попри це, його зображення Чорного моря мають свій особливий стиль і колористику. Хоч і теж видаються дуже реалістичними. Ніби ось ти зробиш крок вперед і вони накриють твої голі ступні…

Тож яка вода?

Продукт
WholeSo me

жива кунжутна олія

Картина

Крим. Морський краєвид

Михайло Алісов

Продукт
WholeSo me

жива кунжутна олія

«Крим. Морський краєвид»
(полотно, олія,  60x97 см, кін. 1890-1910-ті роки)
«Крим. Морський краєвид»
полотно
олія
60x97 см
кін. 1890-1910-ті роки

Як ви думаєте, море на цій картині тепле чи холодне?

А що якщо ви зробите крок на вологий пісок? Невеличкі хвилі розбиваються об каміння. Вдалині майоріє трохи розмитий силует гір.

Ще сучасники Зазначали, що картини Михайла Алісова повні повітря, а морські хвилі виглядають настільки реальними, що від них не можна відвести очей. Його називають найкращим учнем Айвазовського. Попри це, його зображення Чорного моря мають свій особливий стиль і колористику. Хоч і теж видаються дуже реалістичними. Ніби ось ти зробиш крок вперед і вони накриють твої голі ступні…

Тож яка вода?

МИХАЙЛО
АЛІСОВ

1859 – 1933 р.

МИХАЙЛО АЛІСОВ

1859 – 1933 р.

Український художник-мариніст (той, хто спеціалізується на морських пейзажах), якого називають найкращим учнем Айвазовського. Про нього збереглося дуже мало інформації. Однак росіяни вважають його своїм, попри те, що він народився в Харкові, а жив переважно там і в Криму.

Навіть щодо цього фото, ми не можемо на сто відсотків гарантувати, що це він.

Освіта

Михайло Алісов народився у 1859 році у Харкові у заможній дворянській родині. Він отримав пристойну домашню освіту та навчався у приватній школі малювання та живопису Марії Раєвської-Іванової. До речі, це перша мисткиня в Російській імперії, якій Петербурзька академія мистецтв надала звання художника.

У 1887 – 1888 роках Алісов сам вчився в Петербурзі в майстерні пейзажиста салонно-академічного напряму Юлія Клевера. Подейкують, що його родич письменник Григорій Данилевський помітив у ньому талант і допоміг вступити.

Після Академії Алісов поїхав у Крим, а точніше в Феодосію — працювати у майстерні видатного кримського мариніста Івана Айвазовського.

ХАРКІВСЬКІ ВИСТАВКИ

Перша персональна виставка Михайла Алісова відбулася в Харкові у 1900 році — була приурочена до його сорокаліття. В архівах зберігся каталог, де зібрано назви 132 картин, що він експонував тоді.

Каталог з виставки Михайла Алісова
1900 р.

Більшість джерел стверджують, що загалом в Харкові відбулося ще дві, окрім цієї, виставки — у 1902 і 1903 роках.

Але місцеві історики знайшли відомості про те, що їх було більше. Вони повідомляють:
• про експозицію у 1901 в одному з місцевих магазинів;
• 1902 — у Харківському художньому промисловому музеї;
• 1903 — ще одну, де окрім кримських пейзажів він також експонував слобожанські і кавказькі;
• 1909 — спільну виставку з Євдокимом Волошиновим — майстром натюрморту;
• 1910 і 1911 — ще дві персональні виставки в міському художньому музеї.

Загалом, ймовірно, Алісов був досить популярним і відомим художником у рідному місті. Його цінували, купували картини.

ЯЛТИНСЬКИЙ ХУДОЖНІЙ ГУРТОК

Окрім рідного Харкова, Михайло Алісов багато жив і працював в Криму. Після роботи у Айвазовського він переїхав в Ялту, де купив собі помешкання на вулиці Аутській. Любив ходити в гори і писати їх.

михайло алісов
Одна з листівок з серії «Флора Криму» для Ялтинського товариства садоводів

Помер пейзажист у 1933 році — вже у поважному віці. На старому ялтинському міському цвинтарі є пам’ятник з написом: «Художник Алісов Михайло Олександрович. 5.1.1860-15.06.1933. Мариніст, кращий учень Айвазовського. Від комунгоспу, 1960 р.».

Попри те, що його називають найкращим учнем Айвазовського, він дуже відрізняється від свого вчителя. Його полотна переважно більш ліричні й ніжні та мають свою унікальну кольорову палітру.

Галерея робіт

«На заході сонця»

1910 р.

«Лісовий ставок»

1912 р.

«Ялта»

1916 р.

мистецькі

паковання

митці